Coworking hýbe světem

Dokážete si představit, že do tří let má být na světě až 40 000 coworkingů? Tedy aspoň podle výzkumu Coworking Resources. Teď je jich polovina, ale obliba prokazatelně roste. Proč nelze a ani není vhod coworking ignorovat? 

Víte, kolik je na světě uživatelů coworkingu? 2 680 000 (1). Průměrný počet osob na prostor je 83 členů, my to z původních 65 dotáhli na průměrně 400 členů na jeden český Impact Hub. V ČR jsme nejstarším coworkingem, otevřeli jsme na pražském Andělu v roce 2010. První Impact Hub vznikl v Londýně v roce 2005. Často se říká, že v tom roce vznikl také první coworking na světě, v San Franciscu. Ale není to úplně přesné. Matkou všech coworkingů, která se tak tehdy jen ještě neoznačovala, je SchraubenFarbrik v Rakousku. A ta pořád funguje!

10 000 m² příležitostí 

K mýtům patří, že je coworking pouze pro freelancery, mladé, „applisty“ nebo startupisty. Nic z toho není pravda. 78 % coworkingových uživatelů má sice v globálním průměru pod 40 let, ale mezi našimi členy najdete středoškoláka, který u nás kouká na online vyučování, stejně jako šedesátníky, kteří vybudovali nemalé firmy. Nejstarším členem a zároveň našim kolegou je ostravský správce budovy, pan Szotkowski. Má 77 let a budovu, v níž sídlíme, opečovává už desátým rokem. Včelaří, připravuje skvělé bylinkové tinktury a všem našim kolegyním nosí na jmeniny každý rok květiny.

Mimochodem, když jsme v ČR začínali, měli jsme na Smíchově 350 m², dnes máme v ČR 10 000 m². Máme 1700+ členů a každý měsíc vypijeme v rámci naší české sítě 5500 káv, to je 65, 5 káv denně na 1 prostor a pracovní den . Wow. Naštěstí třídíme bioodpad, takže lógr rozhodně nepřichází vniveč. 

Coworking není open space

Představujete si neosobní, studené kancelářské prostředí s výraznou klimatizací a kójemi? Tak už dneska coworkingy nevypadají. Máme bar, někde chill out zóny, houpací sítě, zahradu, terasu, designové lounge… A na světě najdete třeba i coworking z bambusu, v dočasném modulárním objektu na brownfieldu, na pláži nebo na střeše. A Impact Hub má na světě už přes 100 center, takže až budete na Korsice, Novém Zélandu nebo japonských ostrovech, zázemí najdete! 

Mimochodem, existují coworkingy luxusní, hipsterské, kryptoměnové… Naše pojetí bylo vždycky především o spolupráci, což dokazují čísla z našeho výzkumu mezi členy (2).

Zdravě a sebevědomě

V rámci coworkingu je sociální kontakt jednou z hlavních výhod. Ve studii americké společnosti PC Executive Services vyšlo najevo, že se průměrně jeden člen baví s jedním až čtyřmi dalšími lidmi denně. A zábavná a živá atmosféra coworkingového prostoru „může být důvodem, proč se 60 % zaměstnanců cítí v tomto prostoru více zrelaxovaní a 68 % se zde lépe soustředí“ (3). A aby toho nebylo málo, podle dalších výzkumů se cítí uživatelé sdílených zázemí také sebevědoměji (4). Navíc dbáme o vaše zdraví i dobro planety. Sbíráme staré kovy, baterie, v kuchyňce najdete Fair Trade čaje a tyčinky, veganské občerstvení, regionální produkty… Kdykoli si budete chtít coworking, náš prostor a naše služby vyzkoušet, máte u nás den na zkoušku zdarma. A to i když už jste u nás byli – stačí říct, že „jste četli newsletter“. 😉

 

Zpět na všechny příběhy