Děti v centru zájmu. Postupující do akcelerace Impact First řeší hlavně potřeby mladých

Říká se, že děti jsou naše budoucnost a čím lépe se budou mít, tím lépe bude prospívat celá společnost. A aby se děti cítily dobře, měly by mít možnost získat kvalitní vzdělání a mít podporu v rodině. Jenže český vzdělávací systém trpí mnoha nedostatky a zdaleka ne každé dítě má doma ideální zázemí. Tyto faktory přitom přispívají ke vzniku nerovností ve společnosti. Dobrá zpráva je, že hned osm z dvanácti projektů, které jsme přijali do akcelerace Impact First, se zaměřuje právě na podporu nejmladší generace. Co všechno řeší? 


Společenské inovace pro nezletilé:

Nelíbilo se jim, jak školy (ne)propojují teoretickou výuku s praxí a taky je trápil vztah mladých lidí k podnikání. Proto založili projekt TEEN Enterprise, který podporuje mladé podnikatele do 18 let. Spolupracují se základními i středními školami a dnes je o jejich služby větší zájem než jsou schopni poskytovat. V týmu je asi 20 lidí, pro které je projekt vedlejší aktivitou k jejich podnikání.

Salesiáni v Teplicích už několik let provozují střediska pro děti a mládež. Nově ale spouští projekt Živý dům a školám nabízí programy, které jsou prevencí šikany. Útočiště u nich najde každé dítě i rodič. V současnosti ale shání 20 milionů na rekonstrukci starých jeslí, ze kterých má Živý dům vzniknout.

Zdravé obědy ve školách a vzdělávání dětí o jídle? O to už pět let usiluje projekt Skutečně zdravá škola. Miliardy ročně ve školních jídelnách by měly být podle nich utráceny smysluplně, aby podporovaly zdravý vývoj dětí. Nově rozjíždí projekt Skutečně zdravý region, se kterým chtějí vyzvat ke spolupráci především jednotlivé obce.

Každé dítě by mělo mít možnost naplno rozvíjet svůj potenciál, myslí si tým Centra inkluze. Proto nabízí školám podpůrné aktivity, vzdělávání učitelů i podporu při práci s dětmi, které mají poruchy chování. Spolek chce svůj projekt rozšířit do celého Moravskoslezského kraje. V něm je na 600 škol, které by se mohly v budoucnu zapojit.

Mladí lidé se často přesouvají za studiem či prací do velkých měst. Jenže to má negativní dopady na regiony, ze kterých odcházejí. Kamil Kavka z Jesenicka strávil 15 let života v Praze a když se vrátil do svého rodného kraje, rozhodl se s odlivem mladých lidí něco udělat. Založil iniciativu PositivJE a podporuje podnikavost, poskytuje kariérní poradenství a pořádá různé akce pro mladé v okolí Jesenicka.

Náročný rozvod může dítěti způsobit celoživotní trauma. V Česku je každý rok rozvodu vystaveno 22 600 nezletilých dětí. Projekt Dítě v centru zájmu nabízí několik edukačně-terapeutických sezení, díky kterým mají děti možnost rodičům ukázat svůj pohled na konflikt.

Aplikace Co umím pomůže dětem zaznamenávat si své učící momenty. Protože zakladatelky projektu věří, že aby jednotlivec mohl rozvíjet své dovednosti, musí nejprve poznat sebe a své schopnosti. Za šest let existence se do ní zaregistrovalo přes 3000 dětí a je zdarma.

Projekt Brontosauři v Himalájích podporuje školu ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu, ke kterému má zakladatel Jirka Sázel osobní vztah. Dnes má organizace asi 450 patronů a přispěvatelů. Nově chtějí otevřít benefiční obchod, který bude finančně soběstačný a bude nabízet kvalitní výrobky z Himalájí.

A to není všechno! 

V programu máme ještě další čtveřici pestrých projektů. Třeba Kateřina Černá využívá své zkušenosti z Londýna a jógou pomáhá lidem se závislostmi. Už přes dva roky pořádá spolu s týmem Projektu 2.Šance jógové lekce v léčebně v Bohnicích pro ženy se závislostmi. Tamjdem zase sdružuje, školí a podporují dobrovolníky, kteří pomáhají zlepšovat svět kolem nás. Porotu programu zaujal také projekt ROSKA České Budějovice zaměřený na pacienty s roztroušenou sklerózou. Ta postihuje hlavně mladé lidi mezi 20-40 lety a nedá se léčit. Nicméně pomáhá pravidelný pohyb, a tak pro ně ROSKA nedávno otevřela rehabilitační centrum. 

Poslední finalisté Impact First svůj projekt pracovně nazývají “politické Google Maps”. Skupina vysokoškolských studentů buduje online Atlas dnešního světa (Atlas of Today‘s World), který bude fungovat jako interaktivní mapa. Taky nevíte, jak je to s konflikty na Blízkém Východě nebo v Africe a jak ovlivňují náš život? Atlas dnešního světa vysvětlí díky ověřeným vědeckým poznatkům světovou situaci tak, abyste se dokázali zorientovat.  


Máte svého favorita? Pak sledujte stránky programu nebo Facebook Impact Hubu a brzy se o účastnících dozvíte víc. 

Zpět na všechny příběhy