Jak šetřit planetu (2. díl): Něco se rozbilo? Zkuste to opravit

Naši prarodiče byli zvyklí rozbité věci svépomocí opravovat, protože nechtěli utrácet za nové, a vážili si svého, často skromného majetku. Jenže opravování vyšlo z módy. Jakmile se dnes spotřebič/boty/telefon rozbijí, vyhodíme je a prostě koupíme nové. Jen 56 % Čechů se rozhodne rozbitý spotřebič opravit.

Oprava by totiž často vyšla mnohdy dráž, nebo náhradní díly nejsou k dispozici. Běžně se také zákazník může setkat s tzv. plánovaným zastaráváním. To je v zájmu výrobců, kteří chtějí, abychom si kupovali stále více jejich produktů, a tak je často dělají neopravitelné. Až 85 % Čechů má zkušenost s tím, že se výrobek krátce po uplynutí záruky rozbil. Jenže v důsledku toho končí na skládkách tuny elektroniky nebo jiných výrobků.

Dobrá zpráva je, že (ne)opravitelností spotřebičů se zabývá i Evropská unie, která v této věci schválila nařízení platné od dubna 2021. To slibuje zákazníkovi tzv. právo na opravu tím, že výrobce umožní například sehnat náhradní díly po dobu deseti let, i když už model není v prodeji. Průzkumy totiž ukázaly, že 77 % obyvatel EU preferuje opravu rozbitého výrobku před nákupem nového. Teď ještě sehnat správného opraváře, že? S tím pomůže Opravárna.

Pokud nejste kutilové, kteří umí opravit cokoliv, jiné šikovné ruce najdete snadno díky Opravárně, největší síti opravářů v Česku. „Dnes máme k dispozici 1815 opravářů po celé republice. Zhruba se 30 z nich spolupracujeme úzce na denní bázi, jsou našimi smluvními profesionálními techniky,“ říká Jan Charvát, zakladatel projektu. 

Jak Opravárna funguje? Zákazník, který potřebuje rychle něco opravit, se zaregistruje na webu a zaplatí vstupní poplatek 49 korun. Potom si vybere opraváře podle různých parametrů a domluví se s ním napřímo. V Opravárně takových zakázek vyřídili od spuštění nové podoby webu v roce 2017 už přes šest tisíc. Že je o podobnou službu velký zájem, dokazuje i to, že Opravárna pracuje jako zprostředkovatel oprav pro velké firmy jako jsou Decathlon, Alza.cz nebo Mall.cz. A nesporný je i dopad projektu na životní prostředí, protože na skládkách končí méně odpadu. „Obecně naší činností předcházíme emisím skleníkových plynů a lokálnímu znečištění z výroby, šetříme místo na skládkách a předcházíme těžbě nerostných surovin,“ shrnuje ekologické přínosy Opravárny Jan Charvát.

„Chceme, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice.“

Na jaře 2018 Opravárna spustila osvětový projekt Opravme Česko, do kterého vkládá až polovinu svého zisku. Tím chce podporovat Čechy v kutilství, ke kterému měli vždycky blízko, a taky bojovat za vyšší opravitelnost nových výrobků. „Chceme, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice, tedy aby se opravovaly a pokud už doslouží, aby byly odevzdány k odborné recyklaci,“ vysvětluje Jan Charvát. Zároveň upozorňuje, že nakonec všechno záleží na spotřebitelích.

Tak až se vám příště rozbije displej telefonu, nebo odlepí podrážka u boty, zkuste jim dát ještě druhou šanci. V Opravárně vám s tím jistě rádi pomůžou. 🙂

—————

Opravárna prošla programem Laboratoř Nadace Vodafone, který vznikl ve spolupráci s Impact Hubem. „Laboratoře jsme se zúčastnili na samém začátku našeho projektu. Dala nám úplné základy toho, co je a není podnikání, naučili jsme se základní pojmy a ujasnili jsme si, kam chceme jít, nebo kdo jsou naši zákazníci.“

Dnes, o pět let později, se v konkurenci dalších 14 zkušených projektů stali finalistou mezinárodního programu Climate Finance Community Lab a díky podpoře společností Impact Hub a Climate-KIC mohou brzy získat investici pro další rozvoj. Držíme palce!

Zpět na všechny příběhy