Jak šetřit planetu (4. díl): Víte, odkud je vaše jídlo?

Spoustu z nás si dává předsevzetí, která souvisí s jídlem, většinou s cílem zhubnout nebo nabrat svaly. Ale co to letos vzít za jiný konec a upravit jídelníček tak, abyste snížili svou uhlíkovou stopu a dopady na klima? Není to složité a nižší hmotnost či lepší zdravotní stav jsou často jedním z dalších pozitivních efektů eco-friendly jídelníčku. Jak na to?

 

Zdravě? Hravě! 

Zdravý jídelníček je většinou i šetrný k životnímu prostředí. Jenže spoustu lidí neví, co to znamená jíst zdravě: více než dvě miliardy dospělých po celém světě trpí nadváhou nebo obezitou a onemocnění související se stravou patří mezi hlavní příčiny celosvětových úmrtí. Proto není nikdy na škodu připomenout, jak takové zdravé menu vypadá:

  • Většinu zdravého jídelníčku by měly tvořit rostlinné produkty. 
  • Naopak, živočišné produkty by se v něm měly objevovat co nejméně. 
  • Pravidelně by měly být jeho součástí potraviny, které obsahují nenasycené mastné kyseliny (ořechy, oleje, tučné ryby, avokádo).
  • Jen výjimečně by se v něm měly objevit vysoce zpracované potraviny, přidané cukry a rafinované obiloviny (bílá mouka a podobně).

 

Maso jednou týdně

Pokud by Češi snížili spotřebu masa o polovinu, podle analýzy projektu Fakta o klimatu by se snížily emise v Česku o 2,6 %. Největší uhlíkovou stopu má hovězí – na kilo masa připadá asi 60 kilogramů CO2.  Nemusí z vás být hned vegan, stačí, když nebudete brát maso jako samozřejmost.

 

Sezónní a lokální

Chcete se zasytit kvalitními živinami z čerstvých potravin? Podpořit poctivé výrobce a dodavatele a rovnou i regionální trh?  Doporučujeme dívat se po tzv. ekocertifikátech a najít si svého farmáře nebo farmářský obchod. Tak budete bezpečně vědět, v jakých podmínkách byly vypěstovány potraviny na vašem stole. 

 

Co je nového?

Věděli jste, že můžete mít v obýváku vertikální hydroponickou zahrádku? Nezabere víc místa než běžné květináče a díky ní si vypěstujete bylinky a listovou zeleninu celoročně. Takové systémy pro domácnost i velké producenty vyrábí třeba firma Growlight, vítěz programu Future of Food. A ochutnali jste už tyčinku nebo těstoviny z cvrččí mouky? Je bohatá na bílkoviny i nenasycené mastné tuky a na jedno kilo bílkovin z cvrčků se v porovnání se skotem spotřebuje zlomek přírodních zdrojů a taky stokrát méně CO2. Trendy, které se ve stravování objevují, se vyplatí sledovat.

 

Už žádné plýtvání jídlem

Každý rok se na světě vyhodí třetina všech potravin, u ovoce a zeleniny je to až 50 %. Takže nezbývá, než plánovat, plánovat a plánovat. Jídelníček, porce, čas vaření… A pokud vám i přesto v lednici něco přebývá, nabídněte to kolegům v práci nebo kamarádům. Pokud chcete naopak nějaké nesnězené jídlo zachránit a ještě ušetřit, stáhněte si do telefonu aplikaci Nesnězeno.


Další zajímavé projekty, které představují budoucnost stravování, se objevily v prvním ročníku programu Future of Food. Více se o nich dočtete tady

A pokud víte o skvělém projektu, který se věnuje potravinové udržitelnosti a hodily by se mu názory odborníků, určitě nám o něm napište na [email protected].

Zpět na všechny příběhy